Шановний відвідувач!
Якщо Ви потрапили на мій сайт, то Вам не байдуже, чим і як Ви харчуєтеся. Я займаюся медичними аспектами раціонального харчування та готова поділитися з Вами своїми знаннями.
Раціональне харчування нерозривно пов'язане з таким поняттям, як здоровий спосіб життя. Адже неможливо уявити собі здорову людину, яка харчується фаст-фудом або приймає їжу один раз на добу на ніч у великих обсягах. Нині модним стало схуднення. Існує безліч «чудодійних» дієт з різними назвами, розраховані на певний часовий проміжок, які широко рекомендуються у засобах масової інформації. Але давайте замислимося, що відбувається з організмом після обмежень. Людина повертається до своїх сформованих роками стереотипів, при цьому організм відчуває стрес від вимушеного постійного пристосування всіх ферментативних систем, пристосування роботи органів травлення і обміну речовин до складу їжі, що надійшла ззовні. Крім того, всі існуючі дієти є обмежувальними за певними складовими їжі, що не є фізіологічним для людини. Тільки раціональне харчування здатне повністю відповідати потребам організму. Якщо ви маєте проблеми зі здоров'ям або просто вирішили вести здоровий спосіб життя, можете звернутися до сертифікованого лікаря-дієтолога. Я допоможу індивідуально підібрати харчовий раціон та оптимізувати Ваше харчування з урахуванням Ваших уподобань, проблем зі здоров'ям та фінансових можливостей.
Ви можете звернутися до мене, якщо Вам необхідно провести корекцію харчування за наступних станів:
  • надлишкова вага/недостатня вага; харчова непереносимість;
  • вегетаріанство; спортивне харчування; вагітність та період годування;
  • корекція харчового раціону дітей, починаючи з 3-річного віку;
захворювання травного тракту (гастрити, виразкова хвороба, гепатити, холецистити та жовчнокам'яна хвороба, захворювання товстої та тонкої кишки, панкреатити, стани після оперативних втручань на органах шлунково-кишкового тракту тощо);
захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, атеросклероз, серцева недостатність, постінфарктний період, стани після оперативних втручань на серці та судинах тощо); захворювання нирок та сечовивідних шляхів (запальні захворювання, сечокам'яна хвороба, хронічна ниркова недостатність тощо); шлунково-кишкового тракту тощо);
захворювання суглобів (остеопороз, подагра, артрози тощо); захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози тощо);
У своїй роботі я використовую ТРХ-тест та МАВ-діагностику.

ТРХ-тест («Тест раціонального харчування») – це комп'ютерна програма, розроблена провідними дієтологами. Вона заснована на тому, що оцінюється раціон людини за три звичайні дні (без бенкетів і спеціальних дієт). Дані вводяться в комп'ютер, і програма розраховує кількість калорій, білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів та інших важливих компонентів їжі (всього близько сорока), які надійшли в організм. Такий аналіз покаже, чи достатньо для вашого віку та способу життя ви вживаєте овочів та фруктів. Ви зможете дізнатися, скільки холестерину, цукру, жиру у вашому раціоні. Після цього результати потребують оцінки лікаря-дієтолога, який виправляє раціон, додаючи до нього одні продукти та урізаючи кількість інших. МАВ-діагностика (Мультіелементний Аналіз Волосся) – це дослідження волосся, що визначає вміст мінералів, токсичних елементів, радіонуклідів та хлорорганічних пестицидів в організмі.

Елементний склад волосся відбиває повною мірою елементний склад органів прокуратури та тканин організму. МАВ-діагностика виявляє порушення балансу в організмі на ранній стадії ще до прояву симптомів захворювання. Стандартний аналіз визначає вміст 28 елементів: мінерали (кальцій, калій, сірка, цинк, йод, залізо, мідь, марганець, селен, молібден, хром, бром, кобальт, срібло, ванадій, хлор, нікель, рубідій, стронцій, титан) та токсичні елементи (барій, свинець, миш'як, ртуть, кадмій, сурма, цирконій, олово).

Значні результати щодо корекції харчування та порушень балансу мінералів дає спільне використання ТРХ-тесту та МАВ-діагностики.

Такий підхід дозволяє:
• Виявити порушення балансу елементів та встановити їх причину.
• Збалансувати харчування.
• Контролювати отриманий результат